Bahçelerimizdeki Renkler

Renkler içimizde belirli duyguları çağrıştırır. Peyzaj tasarımlarında renklerin hissettirdikleriyle yakalanan uyum manzarayı daha da güzelleştirir ve cennetsel bir görünüme dönüştürür. Ancak, herkes iyi bir bahçe tasarlayamaz. Çoğu zaman insanlar en sevdikleri çiçeklerle bahçelerini tamamlayacağını düşünürler. Fakat peyzaj tasarımlarının dengesi olan renk ilkelerine odaklanmayı unuturlar. Bahçe renk tasarım mükemmel uyumu yakalayabilmek için renkleri doğru kullanmalısınız.

 

Mesela yeşili olmayan bir bahçe düşünülemez! Yeşil ağaçlar, çalılar ve çim bahçenizin arka planını oluşturur. Bunu resim tuvaliniz olarak düşünebilirsiniz. Her resimde baskın bir arka plan rengi vardır. Şimdi gelelim temel renklere; bunlar kırmızı, sarı ve mavidir. Yeşil zemin üzerinde kırmızı çiçekler kullanmak harika bir fikirdir. Kırmızı rengi hoş bir fon oluşturur. Aynı şekilde, yeşil zemin üzerine sarı çiçekler harika bir görünüm oluşturur. Sarı çok parlak görünür ve mutluluğu, neşeyi çağrıştırdığı bilinir. Öte yandan, mavi çiçekler göze çok fazla çarpmaz ve bahçenizde bulanık bir etki yaratırlar. Daha canlı görünmelerini sağlamak için birbirlerine yakın yerleştirmeniz gerekir. Bir demet grup olarak kullanılmış mavi çiçekli bitkiler, tek olmasından daha iyi bir tercihtir.

 

İkincil renkler olan turuncu ve mor tonları; sarı ve mavi renklerinin yarattığı etkiyi verir. Bahçenizi gece bile güzel göstermek için beyaz veya pastel renkli çiçekler kullanın. Beyaz çiçekler karanlıkta parlayan güzel bir yansıma yaratır. Aynı efekti oluşturan diğer renkler pembe, açık yeşil, şeftali tonlarıdır. Bazı renklerin denemedikçe iyi bir kombinasyon yapıp yapmadığını asla bilemezsiniz. Bu yüzden hemen bahçelerimize, çiçeklerdeki renk uyumuna tekrar gözden geçirmeye.

 

 


 

Paylaş!
Önceki yazı
Evde Hobi Bahçeleri
Sonraki yazı
Evde Nasıl Biber Yetiştirilir

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Menü