1. Bitkiler
  2. Ağaçlar
  3. Cupressus macrocarpa

Cupressus macrocarpa

Cupressus macrocarpa, yani limoni servi, peyzaj tasarımında sıkça kullanılan bir iğne yapraklı ağaç türüdür. Bu ağacın bazı istekleri ve özellikleri şunlardır:

Anavatanı Kaliforniya olan bu ağaç, güneşi ve esintiyi seven, tuzlu toprağa uyumlu, kuraklığa dayanıklı ve budanmaya elverişli bir bitkidir. Yaprakları sarımsı yeşil renkte ve limon kokuludur. Yaprakları ezildiğinde limon kokusu çıkarır. Bu nedenle limoni servi olarak da adlandırılır. Hızlı büyüyen, 15-20 metre boylanan, geniş piramit bir tepe yapısı gösteren sık dokulu bir ağaçtır. Gövde rengi kırmızı kahverengidir. Kozalakları küçük ve kahverengidir.

Kerestesi güzel renklerinden dolayı mobilya yapısal malzemesi ve dekoratif bir ahşap olarak kullanılır. Peyzajda çit, rüzgar kıran, soliter, odak bitkisi veya bitki katmanları oluşturmak için kullanılabilir. Farklı kültivarları da mevcuttur.

Limoni servi ağacının bakımı için düzenli olarak sulanması, gübrelenmesi ve budanması gerekir. Ayrıca hastalık ve zararlılara karşı korunması için ilaçlanması da önemlidir.

Paylaş!
Önceki yazı
Achillea millefolium

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Menü