1. Bahçe Tasarım
  2. Doğal kır bahçe tasarımları

Doğal kır bahçe tasarımları

Doğal kır bahçe tasarımları

Budanmış çitler ve bakımlı çimenler hoş olsa da, daha doğal bırakılmış bahçe tasarımları her zaman davetkar olmuştur.  Sarmaşıklar yapıların üzerinde geziniyor, patikalar dalgalanan çimenler arasında neredeyse kayboluyor ve çiçekler, çiçek parterleri arasında özgürce büyüyor. Kelebekler, kuşlar ve diğer doğal canlılar, bol miktarda yiyecek ve barınak bularak bu tür bahçelerde kendilerini daha çok evlerinde gibi hissederler. Kendi bahçenizde biraz doğallığı kucaklamaya hazırsanız, doğal bir bahçe görünümü elde etmek için işte birkaç fikir.

Doğal kır bahçeleri, dikim tarzları ve renklerini ormanlık alanlardan, çayırlardan ilham alır. İkliminize bağlı olarak, bahçeniz, bol eğrelti otları, çalılar ve ormanlık çiçeklerle gölgeli bir orman inziva yeri gibi veya az su tüketen bitkilerle dolu olabilir. Bahçeyi, birkaç yaprak dökmeyen çalı ile tasarıma başlayın ve daha sonra daha küçük çalıların, çok yıllık süs otlarının ve uzun ömürlü bitkilerin doğal olarak doldurmasına, üst üste binmesine ve yollara taşmasına izin verin.

Duvarlar, yürüyüş yolları ve çitler için yerel taş, çakıl ve ahşap gibi doğal malzemeleri kullanın. Doğal peyzajla uyumlu sert peyzaj tasarımları seçerek insan yapımı yapıların varlığını minimumda tutun.

Esnek oturma alanları oluşturun. Sert zeminde ağır olan yerleşik oturma alanları yerine hareket ettirilebilen, sandalye, masa veya ateş çukuru düzenlemelerini tercih edin. Portatif mobilyalar, dış mekan toplanma noktanızı her mevsimde en iyi hissettiren şeye göre hareket ettirmenize olanak tanır. Belki de bahçenin bir alanı – örneğin büyük bir gölgeli ağacın gölgesi altında – yaz aylarında daha çekiciyken, ikindi güneşini yakalayan bir nokta kışın daha davetkar olabilir.

Çakıl yolları tercih edin. Doğal bir kır bahçesinde, çakıllı yolları bitki parterleri arasında geçirin. Düz çizgiler yerine organik eğriler kullanın ve kenarlardan dalgalanan bitkilerle sınırı yumuşatın.

Bitki Çeşitleri ve Dikim Fikirleri

Doğal formda bir büyüme alışkanlığına sahip olan ve kenarları yumuşatmalarına ve sert manzarayı örtmelerine izin veren gösterişli uzun ömürlü bitkiler kullanın. Gaura (Gaura lindheimeri), Sardunya  (Geranium sp.), Kedi nanesi (Nepeta cataria) gibi gelişmek için fazla bakım gerektirmeyen bitkiler seçin. Bölgenize özgü türler, bir kez yetiştikten sonra genellikle çok az bakıma ihtiyaç duyarlar. Otsu bitkiler kullanın. Yumuşak ile, doğal bir bahçeye iyi uyum sağlar. Biçilmiş bir çim yerine geniş alanları kaplamak için toplu halde otsu bitkiler tercih edin. Farklı doku ve hareket eklemek için birkaçını çiçek parterlerine dikin. Çayır bahçeleri oluşturmak için, tekdüze sıralar halinde dikmek yerine, çok yıllık bitki çeşidini veya otsu bitkileri üç veya beş bitkiden oluşan gruplar halinde düzenleyin veya tek bir bitki türünden büyük alanlar oluşturun. Asmalar, bahçenize daha doğal bir görünüm vermenin belki de en kolay yolu, çitler, duvarlar veya pergolalar üzerinde dolaşan sarmaşıklar dikin.

Bahçe Aksesuarları

Kuş banyoları ve basit çeşmeler, natüralist tarzdaki bahçelere iyi uyum sağlar, yatıştırıcı bir ses sunar ve kuşlar ve böcekler için bir su kaynağı sağlar. Yabani kuşları davet etmek önceliklerinizden biriyse, birçok kuşun içme ve banyo için derin havuzlar yerine sığ suları tercih ettiğini ve yakınlardaki çalılıkların veya bitki örtüsünü barınma için kullandıklarını unutmayın.

Paylaş!
Önceki yazı
Catalpa bignonioides
Sonraki yazı
Rhynchospermum jasminoides (asya yasemini, yıldız çiçekli yasemin)

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Menü